Zyga

Z wielką przyjemnością przedstawiamy tekst, który pojawił się dzisiaj na Fanpage’u  NRŚL GANG o pierwszym piłkarzu z Rudy Śląskiej, który zagrał w barwach Ruchu. Gratulujemy!

Dokładnie 1️⃣1️⃣3️⃣ lat temu urodził się Sykstus Vorreiter ps. „Zyga”, pierwszy piłkarz z terenów obecnej Rudy Śląskiej, który założył koszulkę z R na piersi. Pochodził z robotniczej rodziny i był wychowankiem Slavii Ruda. Służbę wojskową odbył w 7️⃣5️⃣ Pułku Piechoty w Królewskiej Hucie. W sierpniu 1927 roku Vorreiter trafił do zespołu z Wielkich Hajduk. „Ruch wzmocnił swoją drużynę reprezentacyjnym prawoskrzydłowym – Vorreiterem (Dawniej Slavia, Ruda), którego debiut w mistrzowskiej drużynie Górnego Śląska wypadł znakomicie.” tak o pierwszym jego występie w spotkaniu z krakowską Wisłą pisał „Przegląd Sportowy” nr 35/1927. Również pochlebne recenzje Vorreiter zebrał w „Głosie Narodu” z 31 sierpnia: „Ruch wystąpił po raz pierwszy z nowym nabytkiem w osobie Vorreitera, reprezentanta Slavii z Rudy. Debiut wypadł dobrze.” Jest to o tyle ciekawe, że Ruch przegrał tamto spotkanie gładko 0-4… A miało to miejsce dokładnie w niedzielę 2️⃣8️⃣ sierpnia 1️⃣9️⃣2️⃣7️⃣ roku w Katowicach na stadionie miejscowego 1.FC Katowice, gdzie swoje mecze w roli gospodarza rozgrywał wtedy Ruch i było spotkaniem XIX kolejki pierwszego w historii sezonu ligowego w Polsce. Z nieznanych do tej pory przyczyn kariera Vorreitera w Ruchu nie trwała zbyt długo. Zaliczył tylko 7 spotkań ligowych z Wisłą Kraków, Legią Warszawa, ŁKS-em Łódź, Czarnymi Lwów, Jutrzenką Kraków, Warszawianką i 1.FC Katowice. W spotkaniu z Łódzkim Klubem Sportowy (2-6) rozegranym 9️⃣października 1️⃣9️⃣2️⃣7️⃣ w Łodzi zdobył dla Ruchu swoją jedyną bramkę, trafiając do siatki w 80 minucie na 1-6. W 1928 roku powrócił z powrotem do Slavii, a następnie przeniósł się do Borgsigwerk SV, zespołu z siedzibą w niemieckim wówczas Bytomiu-Bobrku. W sezonie 1929/30 Vorreiter występował już w jednym z najlepszych przedwojenny zespołów niemieckiego Górnego Śląska Pressau Hindenburg z Zaborza. W czasie wojny był prawdopodobnie żołnierzem Wehrmachtu. Jak dalej potoczyły się jego losu, na chwilę obecną nie udało nam się jeszcze ustalić. Ostatnia wzmianka na jego temat pochodzi z marca 1️⃣9️⃣4️⃣5️⃣ roku z alianckiego obozu jenieckiego Cosel – Bauerwitz.
Ruda Śląska w swojej historii doczekała się wielu wybitnych zawodników. Aż 5️⃣ urodzonych w naszym mieście piłkarzy sięgało po koronę króla strzelców. Tytuły mistrzowskie czy krajowe puchary doprawdy trudno by zliczyć, ale tym pierwszym, urodzonym w granicach obecnej Rudy Śląskiej zawodnikiem, który wystąpił i zdobył gola w premierowym sezonie naszej polskiej ligi był właśnie Sykstus Vorreiter i dlatego jego sylwetka nie może zostać zapomniana i przemilczana. Jeżeli jesteście w posiadaniu jakiś materiałów na temat tego zawodnika, to gorąco zapraszamy do współpracy, by postać tego prekursora została zapamiętana dla następnych pokoleń.

Autor: FB NRŚL GANG

Źródło: Andrzej Gowarzewski, Joachim Waloszek: Encyklopedia piłkarska Fuji – tom 1, Kolekcja Klubów Ruch Chorzów wydawnictwo GIA Katowice 1995