O nas

Oficjalny portal grupy historycznej Ruchu Chorzów, która została powołana przez Stowarzyszenie Kibiców Wielki Ruchu w 2019 roku po odnalezieniu archiwum klubowego z jednej z piwnic w Świętochłowicach.

Nasze wszystkie działanie są koordynowane z klubem Ruch Chorzów.

Efektem naszej pracy jest seria książek o „Historii Ruchu Chorzów”.

W chwili obecnej 7 osób należy do zespołu.

Jednym z założycieli oraz liderem jest Grzegorz Joszko, którego przytaczamy, krótki biogram

Chorzowianin od urodzenia, rocznik 1975. Rodzina mieszkająca w Chorzowie od ponad 100 lat. Ma żonę i dwójkę dzieci. Ukończył studia magisterskie na kierunku zarządzanie w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych. Zawodowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie doradztwa, przez wiele lat pracownik Agendy Rozwoju ONZ, gdzie realizował projekty wdrożeniowe systemów zarządzania dla administracji publicznej i państwowej w całej Polsce.

Od ponad 10 lat zajmuje się badaniem i propagowaniem historii Ruchu Chorzów, rozpoczął od prowadzenia bloga „Niebiesko-mi”, który przekształcił się w projekt „Historii Ruchu”, autor oraz współautor książek o dziejach Ruchu m.in.: „Niebieskie Majstry”, „Na Cichej. Osiemdziesiąt lat Stadionu Ruchu Chorzów (1935-2015)” oraz „Historia Ruchu”.

Od 2018 do 2022 roku wiceprezes Stowarzyszenia Kibiców Ruchu Chorzów „Wielki Ruch”, obecnie w komisji rewizyjnej stowarzyszenia, aktywny wolontariusz i społecznik, inicjator powstania „Szlaku Historii Ruchu”, odkrywca zaginionego wiele lat temu archiwum Ruchu Chorzów, propagator wiedzy na temat chorzowskiego klubu, inicjator powołania oraz lider Grupy Historycznej Ruchu Chorzów.

W 2023 roku otrzymał Adlera nagrodę honorową Klubu Sportowego Ruchu Chorzów za „Historię Ruchu Chorzów”. W tym samym roku otrzymał również Medal Komisji Edukacji Narodowej Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.