Słoneczny dzień

Poniedziałek 14 sierpnia 1939 roku. Zwykły słoneczny dzień. Dwóch mężczyzn robi sobie zdjęcie na placu przed dyrekcją Huty Batory na ulicy Dyrekcyjnej (ulica do dzisiaj nosi tę nazwę).

Kilka dni później Ruch przegrał w Poznaniu z Wartą 2:5. Po tym spotkaniu świat obiegnie informacja o tym rząd III Rzeszy i rząd sowiecki doszły do porozumienia w sprawie podpisania paktu o nieagresji. 1 września wybuchła II wojna światowa.

Ci dwaj mężczyźni to Gerard Wodarz i Ernest Wilimowski. Piłkarze Ruchu, którzy zapewnili sobie nieśmiertelność na kartach historii klubu. Ich drogi się za chwilę rozejdą, każdy z nich podąży inną drogą.

Czy na ulicy Dyrekcyjnej w Chorzowie spotkali się przypadkowo czy kierowali swoje kroki do dyrekcji Huty Batory, gdzie pracowali? Kto zrobił to zdjęcie i dlaczego akurat w takim miejscu? Nie mamy pojęcia…

Historia Ruchu to ciągła praca i odkrywania szczegółów historii, czasami pewnych zdarzeń nigdy się już nie odkryje…a czasami jeden szczegół pozwala odtworzyć historię kawałek po kawałku..