Premiera

Dzisiaj o godzinie 20:00 odbędzie się premiera 90 minutowego filmu dokumentalnego o Ruchu Chorzów pt. „Historia Ruchu to historia ludzi, którzy za nim stoją”.

Pomysł na ten film pojawił się jeszcze w 2019 roku. Produkcja miała mieć swój debiut w skróconej ok. 30 minutowej wersji podczas uroczystej gali, która miała się odbyć 20 kwietnia, środki na jego produkcję miały pochodzić z Budżetu Obywatelskiego (BO) miasta Chorzowa, który dotyczył obchodów 100. lecia klubu. Dodatkowo miała powstać rozszerzona wersja reżyserska, może i dwuczęściowa. Mogliśmy ten projekt odłożyć, ale za namową wielu osób, postanowiliśmy jednak opublikować ten dokument w wersji jaką mamy.

Ktoś może zapytać, dlaczego premiera 3 maja? To jednak szczególna data w dziejach Ruchu Chorzów.

Niestety pandemia pokrzyżowała nam szyki, wielu zaproszonych gości musieliśmy odwołać, finansowania z BO nie otrzymaliśmy. Pomógł niezawodny Wielki Ruch, który wypożyczył swoje zasoby archiwalne oraz sfinansował nagrania radiowe z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Za co serdecznie dziękujemy.

Lista osób i instytucji, którym chcieliśmy podziękować jest bardzo długa. Na początek chapeau bas dla Dawida (Asceto), który stanął za kamerą i zajął się montażem. Dla Klaudii z Ruchu Chorzów, która pomogła koordynować zaproszonych gości, ale również zajęła się transportem Pana Mariana Lubiny. Za grafikami stał niezawodny Kamil. Podziękowania dla Muzeum w Chorzowie oraz Andrzeja Godoja i Mariana Lubiny za pomoc w udostępnieniu części materiałów. Podziękowania dla byłych zawodników i zawodniczek Ruchu Chorzów, którzy zgodzili się stanąć przed kamerą. To były niezapomniane chwile.

Miłego seansu.

Grzegorz Joszko