Na portalach społecznościowych Ruchu Chorzów wspomniano, że dzisiaj przypada rocznica zdobycia przez drużynę Niebieskich Puchar Fliegera. Postaramy się przybliżyć ten tryumf.
Inicjatywa rozpoczęła się po stronie PZPN, który postanowił rozpocząć rozgrywki ogólnopolskie „Pucharu Polski PZPN”. Miały one być przeprowadzone w dwóch fazach: okręgowych i ogólnopolskich. To właśnie w tej pierwszej fazie tryumfował Ruch Wielkie Hajduki (dzisiaj Chorzów) awansując do fazy ogólnopolskiej. Innymi triumfatorami okręgowymi zostały m.in.: Warszawianka, ŁKS, Wisła Kraków czy Warta Poznań. Pierwszym zwycięzcą edycji ogólnopolskiej pucharu PZPN była Wisła Kraków.
Edycja pucharu okręgowego, który odbywał się na Śląsku nosił nazwę od nazwiska ówczesnego prezesa Górnośląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Stanisława Fliegera. Rozgrywki pucharowe na Śląsku rozpoczęły się we wrześniu 1925.
Ruch w pierwszej rundzie pokonał Śląsk Świętochłowice 2:1, następnie Śląsk Siemianowice. W trzeciej rundzie na pokonanym polu została drużyna 1.FC Katowice. W półfinale Ruch odprawił z kwitkiem AKS Królewska Huta 3:0.
Finał został rozegrany 10 stycznia 1926 roku na neutralnym boisku Pogoni Katowice. Przeciwnikiem Ruchu była drużyna 06 Katowice (06 Załęże). Na trybunach pojawiło się 3000 kibiców. Mecz rozpoczął się od ataków Ruchu, ale ci nie potrafił trafić do bramki. Obrońcy „06” wybijali piłkę wielokrotnie na rzut rożny. 8 rzut rożny w końcu przyniósł bramkę dla Ruchu. Jej strzelcem był Gonsior.
Prasa o Niebieskich napisała:
Najlepszą częścią drużyny to linja pomocy Kiołbasa – Gonsior i Koenig, której w głównej mierze należy się uznanie za zwycięstwo. Atak wyróżniał się szybkim startem do piłki oraz piękną kombinacją. Środkowy napastnik Kacy (Katzy – przyp. aut.) umiał znakomicie rozdzielać piłki. Prawa strona Bartoszek i Kałuża lepsza od lewej, chociaż i ta w niczem nie zawiodła. Obrona i bramkarz nie wyróżniali się w grze a nawet na ich konto należy zapisać pierwszą bramkę dla „Katowic 06”.
W innej zaś:
Gra bardzo ostra, nadzwyczajne wyładowanie ambicji. Przestrzelono 3 rzuty karne
90 minuta nie przyniosła rozstrzygnięcia. Wynik brzmiał 2:2. W dodatkowych 30 minutach Niebiescy zdobyli kolejne (lub kolejną) bramkę. W części prasy wynik brzmiał 3:2, w innych 4:2 dla Ruchu. Tak, czy owak Ruch Wielkie Hajduki został zwycięzcą pierwszej edycji Pucharu Fliegera. To był ogromny sukces tych piłkarzy. Szkoda, że nie przetrwał do naszych czasów piękny puchar, który Ruch otrzymał z tej okazji.
Autor: Grzegorz Joszko
You must be logged in to post a comment.