O nas

Od jakiegoś czasu pracę zawodową i rodzinne obowiązki przeplatam amatorskim pisaniem o historii Ruchu Chorzów. Sam nie wiem, co mnie naszło ponad 2 lata temu, kiedy rozpocząłem tę całą zabawę. Może to była próba zebrania swoich myśli w tej całej masie otaczającej nas rzeczywistości. A może to zupełnie coś innego.

Ruch Chorzów mam w sercu od urodzenia. Jeśli urodziłeś się na Górnym Śląsku jesteś skazany na futbol, piłka nożna w tym regionie jest czymś więcej niż tylko sportem, to historia ludzi, miejsc i wielu wydarzeń. A na tym tle historia Ruchu Chorzów jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Bycie kibicem Niebieskich to zaszczyt.

Historia była moją pasją w szkole, uczestniczyłem z sukcesami w szkolnych olimpiadach, ale ostatnim akcentem był wybór historii na ustnej maturze. Żeby było dziwniej było to technikum i byłem jedynym uczniem w całej szkole, który wybrał ten przedmiot. Pasja pozostała, choć była przykryta kurzem ponad 20 lat. Odkurzyłem ją, odkurzając historię Niebieskich.

Nie oczekujcie, że będą się tutaj ukazywały nowe artykuły codziennie. Blog nie będzie miał nigdy funkcji informacyjnej o Ruchu Chorzów. Jego rolą przede wszystkim jest propagowanie historii, innych funkcji na dzień dzisiejszy nie przewiduję. Czasami będzie też o historii przedwojennego śląskiego futbolu. Czasami będzie też o dzisiejszej drużynie, nie da się tego uniknąć. Nie będzie wtedy lukrowania, będzie jak jest.

Ten blog jest tylko wstępem do projektu, nad którym pracuję od ponad roku z grupą osób, które postanowiły wspólnymi siłami opowiedzieć historię Ruchu od nowa. Od samego początku. Chcielibyśmy stworzyć coś wyjątkowego. Coś, co przedstawi historię Ruchu w najdrobniejszych szczegółach. Od rzeczy małych, do dużych. Zbieramy wszystko, co z Niebieskimi jest związane. Programy meczowe, zdjęcia, bilety. Wszystko.

Gdyście byli potomkami przedwojennych piłkarzy i mielibyście ochotę się z nami spotkać i porozmawiać, zrobimy to z dużą chęcią. Gdyście byli w posiadaniu  pamiątek i chcielibyście je nam udostępnić. Będziemy niezwykle wdzięczni.

Niestety nie powstanie tutaj wikiRuch, przynajmniej jeszcze nie teraz. Podziwiamy encyklopedie innych klubów. To wzór do naśladowania. Czytamy genialne książki wydawnictwa GiA, ale nie chcemy kopiować tego, co z tak ogromną pieczołowitością zebrał Pan Andrzej Gowarzewski. To dla nas niedościgniony wzór.

Chcemy stworzyć coś swojego. Coś, co będzie miało na celu popularyzowanie historii hajduckiego, a później chorzowskiego klubu. Będzie to seria artykułów, ciekawostek. Zakończenie planowane jest na pewną okrągłą rocznicę.

Jak będziecie robić porządki na strychach, w piwnicach, szafach i znajdziecie coś interesującego w kolorze Niebieskim, najlepiej oznaczone eRką z lat 30, 50, 60, 70, czy 80 koniecznie prosimy o kontakt: grzej@historiaruchu.pl

PozdRawiam,
Grzegorz Joszko „Grzej”